AJURVÉDA

SAMA DOSAH, SAMA AGNISHCH, SAMA DHATU, MALA KRIJAH, PRASANNA, ATMEN, INDRIJA, MANAH SVATH ETJ ABHIDHEEJATE

"Zdravie býva tam, kde sú v harmónií dóše, endokrynná sústava, je pravidelný metabolický rytmus života, pravidelné vylučovanie odpadu, senjógová myseľ a duša, funkčné zmysli a motorické orgány."

Ajurvéda je veľmi stará veda o živote, dlhovekosti. Áju  znamená život a véda  vedomosť.  A čo je to život?  Je to všetko okolo nás a v nás, to viditeľné aj neviditeľné.  Život znamená aj dušu, telo, myseľ.  Ajurvéda je koncepcia života v harmónií s prírodou.  Ponúka metódy ako prežiť dokonalé spojenie medzi telesnou, mentálnou a duchovnou radosťou a spokojnosťou. 

Ajurvéda vychádza z 5tich elementov – zem, voda, oheň, vzduch, éter.  Ich kombináciou vznikajú Dóše (poruchy) Vát, Pitt, Kaf.  Každý človek, rastlina, zviera, vec má svoje dóše v určitej kombinácií, ktoré sa neustále menia, vplyvom interných a externých faktorov.  Vát, Pit, Kaf riadia všetky biologické, psychologické a patofyziologické telesné funkcie, myseľ a vedomie. Sú tri základné konštitúcie: Vát, Pit, Kaf.

Dóša Vát (vzduch alebo prána) má vlastnosti vetra, ako sú suchosť, ľahkosť, chlad, hrubosť, rozrušenosť.  Je pre ňu charakteristický pohyb.  Keď je jej príliš spôsobí vyschnutie a to sa môže prejaviť zápchou, suchou kožou, stuhnutím šliach, úponov, svalov. Vát je z tridóš najdôležitejšia, ovláda ostatné dóše a je zodpovedná za celý fyzický proces, za hlavné tkanivá a vylučovanie. 

Dóšu Pitt charakterizuje oheň, svetlo.  Predstavuje ho ostrosť, teplo, nepríjemný zápach, pohyblivosť, tekutosť.  Pitt ovláda trávenie, teplo, kvalitu zraku, vnímanie, potrebu tekutín, lesk kože, rýchlosť chápania, inteligenciu. 

Vlastnosťami Kaf dóše sú: vlhkosť, chlad ťažkosť, lepivosť, pevnosť.  Kaf je stálosť, stále emocionálne chovanie, schopnosť byť tolerantný a udržuje pevnosť kĺbov.  Kaf charakterizuje hmotu ale aj tekutinu, ktorá udržiava telo po hromade a ktorá chladí a premasťuje, napr.: sinoviálna tekutina v kĺboch.  

Človek sa už rodí s jemu presne danou dóšou a táto je jeho dominantnou, čo následne predurčuje jeho spôsob chovania, stavbu tela, spôsob reči atď.  No v prípade ak sa len jedna z dóš zníži alebo zvýši dochádza k disharmónií, u nás sa tomu hovorí choroba.  

pokračovanie na budúce:o)


Vaša IP adresa je: 3.238.88.35
Created by www.zencart.sk. Powered by Zen Cart
Get a Web Design Quote